2019 Winners

Note: Only Top 3 Winners are eligible to compete at MIST Nationals 2019

* Scrapbook, Mobile Apps, and Soccer are pilot competitions and cannot be competed at MIST Nationals 2019

Knowledge Test 1

  1. Sumaya Shameem

  2. Fadilah Farrin

  3. Qudsia Saeed

  4. Samirah Huda

  5. N/A

Knowledge Test 3

  1. Omar Khan

  2. Samaa Zeman

  3. Zeenat Malik

  4. Katherine Soltani

  5. Hudda Zayed

Knowledge Test 4

  1. Mariam Rahman

  2. Aisha Jibrin

  3. Amna Hasni

  4. Rimsha Kamal

  5. N/A

Brothers Quran Lv.1

  1. Shakir Khan

  2. Momin Butt

  3. Ahmad Bromund

  4. Sufiyan Malik

  5. Kamran Majid

Brothers Quran Lv.2

  1. Hamed Hamed

  2. Ibrahim Asif

  3. Yusuf Siddiqui

  4. Asaad Shaikh

  5. Omer Farooq

Brothers Quran Lv.3

  1. Wail Khechmoune

  2. Ammar Masood

  3. Abdirahman Mohamed

  4. Youssef Zinddine

  5. Aasim Osman

Brothers Quran Lv.4

  1. Yusuf Abdulla

  2. Jibril Yasir

  3. Hamza Ibrahim

  4. Abdullah Yahya

  5. Musa Waseem

Sisters Quran Lv.1

  1. Amirah Freeman

  2. Abyan Osman

  3. Sabria Kazmi

  4. Mariem Gdoura

  5. Rayanah Williams

Sisters Quran Lv.2

  1. Amira Kazi

  2. Hamnah Kamran

  3. Hosnieh Sultani

  4. Hajr Bint Saeed

  5. Rubina Hasanat

Sisters Quran Lv.3

  1. Aasiya Yahya

  2. Lena Elamin

  3. Zainab Siddiqui

  4. Ayesha T Hassan

  5. Marwa Barakat

Sisters Quran Lv.4

  1. Maryam Tori

  2. Hafsa Balkhi

  3. Safiya Khan

  4. Yusra Husain

  5. Zahrah Siddiqui

2-D Art

  1. Maryam Abd-Allah

  2. Nisa Baig

  3. Malleha Rana

  4. Lareb Fatima

  5. Aasiya Yahya

3-D Art

  1. Zakiyyah Ali

  2. Zakira Murdas

  3. Maryam Rafie

  4. Ameena Khan

  5. Zaina Maharoof

Photography

  1. Ilknur Yavuzer

  2. Yusrah Ahsanullah

  3. Aleena Dawer

  4. Usama Abdelkarim

  5. Sultana Abdul-Kareem

Fashion Design

  1. Nasrin Ali

  2. Asma N Tariq

  3. Nuhaa Ajamu

  4. Zayyan Budiman

  5. Aaliya Husain

Graphic Design

  1. Nada Tantu

  2. Maryam Khan

  3. Maha Jawad

  4. Lailah Mozaffar

  5. Carolyn Soltani

Scrapbook*

  1. MCS Hawks

  2. Eleanor Roosevelt

  3. Justice MSA

  4. ICNA

  5. Herndon MSA

Spoken Word

  1. Marjan Naderi

  2. Tarishio Darwiesh

  3. Absa Fall

  4. Lina Lammaghi

  5. Rayyan Potter

Poetry

  1. Amro Ali

  2. Asma N Tariq

  3. Nafisa Mohamed

  4. Norhan Elsayed

  5. Reihanha Nasrati

Prepared Essay

  1. Angie Tayel

  2. Habibah Khalid

  3. Naa’Oli Mamie

  4. Sameen Hanan

  5. Fawzia Tahsin

Extemp Essay

  1. Marzieh Kazemi

  2. Sumaita Arowa

  3. Dana Elobaid

  4. Aizah Usmani

  5. Farah Helal

Extemp Speaking

  1. Israah Ansari

  2. Minahil Cheema

  3. Navara Syed

  4. Mustafa Khalid

  5. Arshaq Tantu

Short Fiction

  1. Haya Ayas

  2. Ismail Rodriguez

  3. Victoria Miranda

  4. Qudsia Saeed

  5. Shaheer Alam

Original Oratory

  1. Arsalan Siddiqui

  2. Mohammad Sarwar

  3. Ahlam Ali

  4. Sayeemah Ahmed

  5. Reem Ali

Math Olympics

  1. Hamza Alsamraee

  2. Adiat Muyeen

  3. Wasif Pervez

  4. Yusuf Abdullah

  5. Naa’Oli Mamie

Debate

  1. Hylton Bulldawgs

  2. TJ Mist

  3. Herndon MSA

  4. Team Blair

  5. Eleanor Roosevelt

MIST Bowl

  1. Eleanor Roosevelt

  2. Team Blair

  3. Maryland Homeschoolers

  4. MCS Hawks

  5. Churchill Bulldogs

Sisters Improv

  1. Parkview Patriots

  2. South Lakes

  3. Dominion MSA

  4. ICNA

  5. Eleanor Roosevelt

Brothers Improv

  1. Rock Ridge MSA

  2. Falls Church

  3. South County

  4. Justice MSA

  5. Eleanor Roosevelt

Humanitarian Service

  1. Edison MSA

  2. Briar Woods MSA

  3. MCS Hawks

  4. Oakton

  5. Washington Latin

Business venture

  1. Millbrooke HS

  2. MCS Hawks

  3. Western Tech

  4. ISB - Al Rahmah

  5. ICNA

Mobile Apps*

  1. Centennial High

  2. Justice MSA

  3. Parkdale HS

Social Media

  1. ISB - Al Rahmah

  2. Team Blair

  3. Eleanor Roosevelt

  4. ICNA

  5. Justice MSA

Sciene Fair

  1. MCS Hawks

  2. ISB - Al Rahmah

  3. Easton HS

  4. Centreville HS

  5. Team Blair

Short Film

  1. Herndon MSA

  2. MCS Hawks

  3. Edison MSA

  4. Eleanor Roosevelt

  5. Urbana MSA

Sisters Nasheed

  1. Eleanor Roosevelt

  2. MCS Hawks

  3. Team Blair

  4. ISB - Al Rahmah

  5. Dominion MSA

Brothers Nasheed

  1. Bowie HS

  2. Team Blair

  3. Eleanor Roosevelt

  4. Gar-Field

  5. ISB - Al Rahmah

Sisters Basketball

  1. ISB - Al Rahmah, Western HS, Western Tech HS, Glen Burnie HS

  2. Centreville HS

  3. Westfield Bulldogs

  4. Herndon/Langley

  5. Eleanor Roosevelt, Team Blair, Magruder, Oakton, West Springfield, Hayfield Hawks

Brothers Basketball

  1. Eleanor Roosevelt

  2. Team Blair, Springbrook, Bowie HS, Team WJ, RM Rockets, Catoctin HS

  3. TIE: South Lakes & Justice MSA/Woodson

  4. Paint Branch

  5. Edison MSA

Sisters Soccer*

  1. Team OP

  2. South Lakes

  3. Hayfield Hawks, Team Blair, Eleanor Roosevelt, MCS Hawks

  4. Briar Woods, Dominion, Herndon MSA, Falls Church, TJ Mist, WWS, Oakton

  5. Towson, Western Tech HS, Franklin High, Long Reach

Brothers Soccer*

  1. Springbrook, Wootton, Wheaton, Magruder, RM Rockets

  2. Justice MSA

  3. Team Blair, Eleanor Roosevelt

  4. Parkview Patriots, Herndon MSA, Westfield, Gar-Field, Dominion MSA

  5. MCS Hawks, Churchill Bulldogs, Walter Johnson